Bory Tucholskie – świat pełen fauny i flory

Bory Tucholskie to miejsce oddalone od miejskiego gwaru i spalin. To zakątek w który można wyjechać by odpocząć od codziennych obowiązków oraz pośpiechu. W Borach znajdziesz chwilę na relaks wśród otoczenia pięknych lasów, jezior oraz urokliwych wioseczek. Tam odnajdą się zarówno Ci którzy uwielbiają spacery po lasach i grzybobranie, ale też Ci którzy lubią powędkować oraz miłośnicy aktywności fizycznej – ponieważ nie brakuje tam miejsc do uprawiania różnych dyscyplin sportowych.

Ogrom lasów, jeziora, zalew, dzika zwierzyna – to kilka ze słów, które kojarzyć się mogą z Tucholskim Parkiem Krajobrazowym. W Borach występuje wiele gatunków roślin. Na tym terenie najczęściej występują: borówka bagienna, mącznica lekarska, bagno zwyczajne, trzcinnik prosty oraz bożyca czarna. Charakterystyczną rośliną dla tego terenu jest również cis, którego największe skupienie występuje w rezerwacie cisów w Wierzchlasie.

Prócz dość bogatej roślinności Bory słyną z wielu różnorodnych gatunków ssaków, ptaków, płazów, gadów, owadów oraz ryb. W Borach Tucholskich króluje przede wszystkim jeleń, którego można najczęściej spotkać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Licznie występuje również sarna, zamieszkuje ona obrzeża lasów, łąki śródleśne, pola uprawne. Przez pewien okres na terenie parku występują łoś i daniel. Pospolity jest także dzik, którego ślady buchtowania można spotkać przez cały rok w różnych partiach lasu. Natomiast w okresie mroźnych zim spotkać można wilka. W lasach borowiackich żyją lis, kuna leśna, tchórz oraz łasica, a także spotykana nad Brdą wydra. Stałymi mieszkańcami tych terenów są dzięcioły, a w tym dzięcioł czarny i zielony. Z drapieżników spotkamy orła bielika, orła rybołowa, kanie rudą i czarną, sokoły, puchacza, sowę uszatą i płomykówkę.

Chciałbyś z bliska poznać świat fauny i flory w Borach Tucholskich – przyjedź w te piękne tereny i poznaj ich uroki.