Bory Tucholskie to raj dla miłośników grzybobrania

Gatunków grzybów istnieje wiele, różnią się one nie tylko wyglądem ale też barwom owocników. Na całym świecie występuje około 1,5 rodzajów. Większość z nich stanowią grzyby mikroskopowe, których nie widać gołym okiem. Bory są jednym z najciekawszych obszarów dla miłośników grzybobrania w obszarze północnej Polski. Duże zalesienie terenu sprzyja rozwojowi flory, która pozwala na obfite zbiory.

Ciekawostką jest, że grzyby do rozwoju w ogóle nie potrzebują światła.

Bory Tucholskie już od wielu lat słyną z swoich dużych zasobów grzybowych. Na tych terenach spotkać można ponad tysiąc gatunków grzybów, aż 100 z nich nadaje się do spożycia.

Wybranie się na grzybobranie z całą rodziną to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu. Poznawanie zakątków lasu wraz z wdychaniem świeżego, leśnego powietrza to doskonały sposób na relaks. Takie spacery po lesie to nie tylko przyjemna, ale również zdrowa rozrywka.

Ucieczka od zgiełku miasta w piękne okoliczności natury ma na pewno pozytywny wpływ na ludzki organizm oraz psychikę. Pozwala na chwilę wytchnienia i zapomnienia o codziennych troskach.

Należy pamiętać, że pomimo bogactwa grzybów w Borach trzeba pamiętać, że nie można ich zbierać na obszarach ścisłej ochrony – czyli w ostojach zwierząt oraz w drzewostanach młodszych o wysokości nie przekraczającej 4m. Na pozostałych obszarach Parku Narodowego „Bory Tucholskie” można zbierać grzyby jadalne, a nie będące pod ochroną. Grzyby można zbierać w okresie od 1 czerwca do 31 października.