Szlakiem Jana Pawła II przez Brdę – nasz Kochany Papież w Borach Tucholskich.

Bory Tucholskie słyną z pięknych lasów oraz jezior. Na ich terenie znajduje się również rzeka Brda, na której organizowane są bardzo często spływy kajakowe. Wiele osób jako wiosenno-letnią rozrywkę wybiera właśnie spływ Brdą. To doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, wśród pięknej natury.

Spływy kajakowe Brdą są znane ich miłośnikom od ładnych paru lat. Jednak to właśnie Jan Paweł II sprawił, że stały się one tak popularne. Po raz pierwszy papież ruszył w taką podróż w 1953 roku z Nowej Brdy.

Aż trzykrotnie gościł w Borach. Nocował on również w Stanicy Wodnej PTTK Albatros i odprawiał tutaj mszę, a odwrócony kajak pełnił rolę ołtarza.

Brda jest idealną rzeką do rozpoczęcia swojej przygody z kajakami. Nie jest ona trudna, a do tego płynąc mamy możliwość podziwiania pięknych krajobrazów. Oznakowanie na Brdzie jest bardzo dobre, co powoduje że kajakarze czują się bezpiecznie. Rzeka dostępna jest na odcinku 230 kilometrów. Wyruszyć można z Jeziora Pietrzykowskiego Dużego, każdego dnia pokonując ok. 20 km. Całą rzekę można przemierzyć w 8-9 dni. Bieg rzeki kończy się w Bydgoszczy w dzielnicy Brdyujście.

Płynąc rzeką przepływamy między innymi przez miejscowość Swornegacie. Miłośnicy turystycznej atmosfery mogą dopłynąć jeziorem Charzykowskim do Charzyków – stolicy żeglarstwa tej części Polski. Dalej rzeka płynie w kierunku Rytla, Woziwody i Tucholi. Najwytrwalsi kajakarze dopłyną w okolice Bydgoszczy. W tym miejscu łączy się z Kanałem Bydgoskim i uchodzi do Wisły.

Rzeka Brda zaliczana jest do rzek nizinnych o charakterze górskim. Ma ona łączny spadek około 125 metrów.

Ciekawostką jest, że jeden z turystów biorących udział w jednym ze spływów 2 dni po spływie Jana Pawła II płynął Brdą i w Rudzkim Moście znalazł różaniec należący do papieża.

Wszyscy turyści chcący wziąć udział w takim spływie kajakowym na Brdzie nie muszą martwić się o sprzęt. W prawie każdej większej miejscowości można wypożyczyć kajaki. W takich wypożyczalniach można też zorganizować transport sprzętu.