Wakacje w otoczeniu leśnej przyrody

Marzysz o wakacjach w otoczeniu dzikiej przyrody? Las, cisza, śpiew ptaków, odpoczynek od wszelkich elektronicznych sprzętów oraz Internetu. To w dzisiejszych czasach może być idealne rozwiązanie na odpoczynek. Przed wybraniem się na taki urlop powinieneś zastosować się do kilku przydatnych rad.

Zanim wybierzesz się na leśną przygodę, warto ją dobrze zaplanować. Przed wybraniem się na wycieczkę warto spojrzeć do mapy lub na GPS, który teraz znajduje się w większości telefonów.

Ważny jest również odpowiedni ubiór. Najlepiej ubierz zakryte, wysokie buty.

Kiedy głód zacznie doskwierać i najdzie Ciebie ochota na kiełbaskę z ogniska, pamiętaj że w lesie i jego pobliżu nie wolno używać ognia. A ognisko wolno palić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Powinno się zamiar rozpalenia ogniska zgłosić do miejscowego leśniczego. Wyda on specjalne, czasowe pozwolenie. Dlaczego jest to aż tak ważne? Służby leśne obserwując las z wież, mogą wziąć twoje ognisko za pożar i wezwać na miejsce straż pożarną. Trzeba również zwracać uwagę na wszelkie tablice informacyjne. Mogą znajdować się na nich ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach.

Las to nie tylko drzewa i różne gatunki roślin, mieszkają w nim też zwierzęta. Można tam spotkać bardzo różne zwierzęta, szczególnie dzikie. Jeśli spotkasz takie zwierzę – zachowaj szczególną ostrożność i spokojnie oddal się na bezpieczną odległość. W lesie należy zwrócić też uwagę na tereny zamknięte, czyli poligony, strzelnice oraz bazy wojskowe. Nie zbliżaj się do oznaczonych zakazem wstępu terenów.

Las to także doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku. Leśne trasy biegowe, rowerowe i inne szlaki turystyczne możesz sprawdzić na stronie Lasów Państwowych.

Doskonałą atrakcją jaką można zapewnić sobie w otoczeniu dzikiej przyrody jest biwakowanie. Ono również może się odbywać tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Istnieje wiele ośrodków turystycznych, które posiadają pola namiotowe, czy też domki letniskowe w których można spędzić kilka nocy.

 Jeśli jeszcze nigdy nie spędzałeś wakacji w taki sposób, to zawsze musi być ten pierwszy raz. A gdy jeszcze do tego weźmiesz sobie do serca te kilka rad, to twój leśny wypoczynek będzie tylko i wyłącznie pełnym relaksem i przyjemnością.