Wszystko o Zalewie Koronowskim położonym w malowniczych Borach Tucholskich

Zalew Koronowski to zbiornik retencyjny, który położony jest w dolnym odcinku rzeki Brdy w województwie kujawsko – pomorskim, w pobliżu miejscowości Koronowo. To właśnie od tej miejscowości wziął on swoją nazwę. Stanica Wodna Albatros leży nad brzegiem rozwidlającego się właśnie w tym miejscu Zalewu. Połączenie lasu i jezior stwarza idealne miejsce do wypoczynku i relaksu.

Zalew rozciąga się od ujścia rzeki Kamionki do hydroelektrowni w Samociążku. Mieści się on w przepięknych okolicznościach lasów, które są częścią Borów Tucholskich. Zalew Koronowski dokładnie znajduje się około 25 km na północ od Bydgoszczy.

Głębokość tego zbiornika wodnego mieści się w przedziale od 0,0 do 21,2 metrów. Największe głębokości spotkać można w dawnym korycie rzeki Brdy. Całkowita powierzchnia Zbiornika Koronowskiego wynosi 13,5 km2.

Zalew Kornowski jest obszarem bardzo atrakcyjnym pod względem turystyki. Jego charakterystycznymi elementami są: głębokie zatoki, wyspy, dzikie nadbrzeża. Długość linii brzegowej wynosi 102 km. Akwen ten jest zalesiony z każdej jego strony. Na tą chwilę uznawany jest on za najbardziej atrakcyjny rekreacyjnie akwen na południowym skraju polskich pojezierzy.

Nad zalew często przyjeżdżają mieszkańcy Koronowa, Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości. Oczywiście nie brakuje również wielu turystów. Okolice Zalewu Koronowskiego są bardzo ciekawym miejscem dla wszystkich tych którzy korzystają z turystyki wodnej, pieszej oraz rowerowej. Od dawna organizowane są także spływy kajakowe na Brdzie.

Te tereny sprzyjają wypoczynkowi, dlatego w tych okolicach znaleźć można wiele ośrodków wypoczynkowych, domków letniskowych, pól namiotowych.

Przez brzeg oraz otoczenie Zalewu Koronowskiego przebiega wiele znakowanych szlaków turystycznych. Miejscowości wypoczynkowe w pobliżu zalewu to: Koronowo, Pieczyska, Romanowo, Samociążek, Tuszyny, Srebrnica, Krówka Leśna, Sokole Kuźnica oraz Wielonek.

Bory Tucholskie wraz ze swoim bogactwem lasów i jezior tworzą doskonałe warunki na wakacyjny urlop. Zachęcamy do odwiedzenia urokliwego zakątka jakim jest Stanica Wodna PTTK Albatros w Sokole Kuźnicy, która mieści się nad brzegiem rozlewiska Zalewu Koronowskiego.